hrbtenica

pogoste poškodbe in zdravljenje

Hrbtenica je ključna struktura telesa, ki omogoča gibanje in zaščito hrbtenjače. Zaradi svoje kompleksnosti in obremenitev je pogosto podvržena različnim poškodbam. Za vse poškodbe hrbtenice je ključna zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje, ki vključuje konzervativne in kirurške metode ter rehabilitacijo za povrnitev polne funkcionalnosti hrbtenice.

Hernija diska

Je stanje, pri katerem pride do izbočenja ali pretrganja medvretenčne ploščice (diska). Pogosteje se pojavlja pri starejših odraslih in posameznikih z degenerativnimi spremembami hrbtenice. Velik delež populacije ima minimalne herniacije, ki se odkrijejo z naključnimi naprednimi slikovnimi preiskavami in ne izražajo simptomov (Dydyk idr., 2024). 

simptomi

Značilni simptomi vključujejo bolečino v ledveni hrbtenici ali vratu, ki lahko seva v roke ali noge, odrevenelost, mravljinčenje in mišično oslabelost. 

kako jih lahko zdravimo?

Zdravljenje se začne s konservativnimi metodami, kot so počitek, protivnetna zdravila, fizikalna terapija in zdravljenje z fizikalnimi agensi. Če simptomi vztrajajo, se lahko izvede operativni poseg za odstranitev herniranega dela diska.

Spondilolisteza

Je premik enega vretenca naprej glede na sosednje vretence. Pojavnost je večja pri starejših odraslih in športnikih, ki izvajajo ponavljajoče se gibe hrbtenice. 

simptomi

Med simptome spadajo bolečina v križu, ki se poslabša pri gibanju, togost in v nekaterih primerih nevrološke težave.

kako jo lahko zdravimo?

Zdravljenje vključuje konzervativne metode, kot so fizikalna terapija, protivnetna zdravila in krepitev hrbtnih mišic. V hujših primerih je potrebna kirurška stabilizacija vretenc.

Spinalna stenoza

Je zožitev hrbteničnega kanala, ki povzroča pritisk na hrbtenjačo in živce. Pogosteje se pojavlja pri starejših odraslih zaradi degenerativnih sprememb hrbtenice. 

simptomi

Značilni simptomi vključujejo bolečino v križu ali vratu, ki seva v roke ali noge, mravljinčenje, odrevenelost in mišično oslabelost.

kako jo lahko zdravimo?

Zdravljenje se prične s konzervativnimi metodami, kot so fizikalna terapija, protivnetna zdravila in epiduralne injekcije kortikosteroidov. V hujših primerih se izvede kirurški poseg za dekompresijo hrbteničnega kanala.

Skolioza

Je nenormalna stranska ukrivljenost hrbtenice, ki se najpogosteje pojavi pri otrocih in mladostnikih med obdobjem rasti. Zdravljenje je odvisno od stopnje ukrivljenosti in starosti pacienta.

simptomi

Simptomi lahko vključujejo asimetrijo ramen, bokov ali reber ter bolečine v hrbtu.

kako jo lahko zdravimo?

V blagih primerih se uporablja fizikalna terapija, medtem ko so pri večjih ukrivljenostih potrebne ortoze ali kirurški poseg za poravnavo hrbtenice.

Kompresijski zlomi vretenc

Pogosti so pri starejših odraslih z osteoporozo. Osteoporoza je bolezen, pri kateri se gostota kosti zmanjša, kar povečuje tveganje za zlome.

simptomi

Simptomi vključujejo nenadno bolečino v hrbtu, postopno izgubo višine in deformacijo hrbtenice (grba).

kako jih lahko zdravimo?

Zdravljenje vključuje protivnetna zdravila, fizikalno terapijo, dodatke kalcija in vitamina D, bisfosfonate ter v nekaterih primerih vertebroplastiko ali kifoplastiko za stabilizacijo zlomljenih vretenc.

Kifoza

Je pretirana ukrivljenost zgornjega (prsnega) dela hrbtenice, ki povzroča ukrivljen hrbet. Pojavlja se pri otrocih, mladostnikih in starejših odraslih.

simptomi

Simptomi vključujejo vidno ukrivljenost hrbta in bolečine v hrbtu.

kako jo lahko zdravimo?

Zdravljenje vključuje fizikalno terapijo, vadbo za krepitev hrbtnih mišic, ortoze in v hujših primerih kirurški poseg za korekcijo ukrivljenosti.

Išias

je bolečina, ki seva iz spodnjega dela hrbta v nogo zaradi draženja ishiadičnega živca. Najpogosteje je posledica hernije diska, spinalne stenoze ali spondilolisteze. 

simptomi

Simptomi vključujejo bolečino, mravljinčenje, odrevenelost in mišično oslabelost v nogi.

kako ga lahko zdravimo?

Zdravljenje se začne s konzervativnimi metodami, kot so počitek, protivnetna zdravila, fizikalna terapija in epiduralne injekcije kortikosteroidov. V hujših primerih je potrebna operacija za odstranitev pritiska na živec.