zapestje in dlan
poškodbe zapestja in dlani
Zapestje in dlan sta kompleksna dela roke, sestavljena iz številnih kosti, sklepov, mišic, kit in živcev. Zaradi svoje funkcionalnosti in obremenitev sta izpostavljena različnim vrstam poškodb.
zdravljenje
Zdravljenje poškodb zapestja in dlani se pogosto začne s konzervativnimi metodami, kot so počitek, protivnetna zdravila in fizikalna terapija. V hujših primerih ali ko konzervativno zdravljenje ni uspešno, lahko zdravnik predlaga injekcije ali kirurški poseg. Pomembno je tudi, da se po poškodbi upošteva pravilna rehabilitacija za povrnitev polne funkcionalnosti zapestja in dlani.
Sindrom karpalnega kanala
Je pritisk na mediani živec, ki poteka skozi karpalni kanal v zapestju. Pogostejši je pri ženskah ter ljudeh, ki opravljajo ponavljajoče se gibe z zapestjem, in tistih s specifičnimi zdravstvenimi stanji, kot so diabetes, hipotiroidizem in revmatoidni artritis.
simptomi
Med značilne simptome spadajo mravljinčenje, odrevenelost in bolečina v palcu, kazalcu, sredincu in polovici prstanca ter šibkost v roki.
zdravljenje
Zdravljenje se prične s kratkotrajnim počitkom, kateremu sledi fizikalna terapija in zdravljenje z fizikalnimi agensi. Uporabljena je lahko tudi opornica za zapestje, predvsem med spancem. Farmakološko zdravljenje vsebuje uporabo protivnetnih zdravil in injekcije kortikosteroidov. V hujših primerih se izvede kirurški poseg za sprostitev živca.
De Quervainov tenosinovitis
Je vnetje tetiv in njihovih ovojnic na strani zapestja, kjer potekajo kite mišic abductor pollicis longus in extensor pollicis brevis. Pogostejši je pri ženskah, zlasti tistih, ki izvajajo ponavljajoče se gibe roke in zapestja (dviganje otrok, igranje tenisa ali klavirja).
simptomi
Simptomi se izrazijo v obliki bolečine na strani zapestja, lahko se pojavi oteklina ali težave pri gibanju palca.
zdravljenje
Zdravljenje se najprej prične s kratkotrajnim počitkom, kateremu sledi fizikalna terapija ter zdravljenje s fizikalnimi agensi. V zdravljenje lahko še vključimo opornice za zapestje, protivnetna zdravila, injekcije kortikosteroidov, redko je izveden kirurški poseg.
Zlom zapestja (distalni koželjnični zlom)
Je zlom spodnje (distalne) konice koželjnice (radiusa), običajno zaradi padca na iztegnjeno roko. Značilen je pri otrocih, starejših odraslih in športnikih.
simptomi
Med simptome spadajo huda bolečina, oteklina, deformacija zapestja in težave pri premikanju roke.
zdravljenje
Zdravljenje se prične z imobilizacijo z mavcem ali opornico, v nekaterih primerih se uporabi kirurški poseg za pravilno postavitev kosti. Fizikalna terapija se prične v kratkem roku po poškodbi za povrnitev gibljivosti in moči.
Triangularna fibrohrustančna poškodba (TFCC)
Je poškodba ali raztrganje triangularnega fibrohrustančnega kompleksa, ki stabilizira zapestje. Pogostejša pri športnikih in tistih, ki izvajajo ponavljajoče se gibe z zapestjem.
simptomi
Zanjo je značilna bolečina na podlaktni strani zapestja (notranji del zapestja, ko je dlan usmerjena proti nam), klikajoč ali zaskočljiv občutek ter šibkost pri prijemanju predmetov.
zdravljenje
Pri zdravljenju upoštevamo kratkotrajni počitek, kateremu sledi fizikalna terapija. V pomoč lahko uporabimo razne opornice, protivnetna zdravila, v hujših primerih je izveden kirurški poseg.
Tenosinovitis
Je vnetje tetiv in njihovih ovojnic, ki poteka skozi zapestje in dlan. Pogosto se pojavi pri ljudeh, ki izvajajo ponavljajoče se gibe z zapestjem.
simptomi
Simptomi, ki spremljajo tenosinovitis so: bolečina, oteklina, težave pri gibanju prizadetih prstov ali zapestja. Zdravljenje se prične s kratkotrajnim počitkom, kateremu sledi fizikalna terapija.
zdravljenje
Zdravljenje se prične s kratkotrajnim počitkom, kateremu sledi fizikalna terapija. V pomoč so nam tudi protivnetna zdravila. V redkih primerih je potreben kirurški poseg.
Poškodba ligamentov zapestja
Je poškodba ligamentov, ki povezujejo kosti zapestja. Pojavi se pri padcih ali neposrednih udarcih na zapestje.
simptomi
Spremljajo jo bolečina, oteklina, nestabilnost zapestja in težave pri premikanju roke.
zdravljenje
V zdravljenje vključujemo počitek in fizikalno terapijo. V pomoč je lahko tudi uporaba opornice, protivnetnih zdravil. V hujših primerih je potreben kirurški poseg.
Poškodba fleksornih ali ekstenzornih kit prstov
Je poškodba kit, ki upogibajo (fleksorji) ali iztegujejo (ekstenzorji) prste. Poškodba se pojavlja pogosteje pri športnikih in tistih, ki izvajajo ponavljajoče se gibe z roko.
simptomi
Spremljajo jo sledeči simptomi: bolečina, oteklina, težave pri premikanju prizadetih prstov, odvisno od vrste poškodbe lahko prst ostane upognjen ali iztegnjen.
zdravljenje
Zdravljenje vključuje kratkotrajni počitek in fizikalno terapijo. Lahko vključimo protivnetna zdravila. V hujših primerih se izvede kirurški poseg.